Верски објекти
Предање које бележи манастирски летопис, заступа да је храм из времена „сремског“ краља Драгутина Немањића који је владао 1284. – 1316. и овим крајем као „оностраним Сремом“. Историјски, писани подаци помињу овај манастир као Градац и то 1488. и други пут 1521/23. године. У турским записима 1530. се спомиње последњи пут, уз винограде који припадају околини. Нови помен са географским одредиштем је 1560. године али сада већ новим именом: Богомоље (Богопоље). Крајем истог века, преовлађује и садашњи назив Келије (Ћелије) који свакако има везе са келијама испосницама у скривеним пећинама на другој обали реке Градац - испод стене Вратоца, где се монашко братство склањало током деценија немирних година у којима је зидани храм стајао у рушевинама.
Преподобни Ава Јустин Поповић, архимандрит српски и један од највећих хришћанских мислилаца у Српству, овде је провео године дугог изгнанства из јавног живота, од 1948. до 1979., заправо до краја свог плодоносног живота. Сахрањен је у порти манастира.
Манастир Св. Николаја у Лелићу првобитно био црква а након преноса моштију Св. Николаја Велимировића (12.05.1991.) из Либертвила (УСА) у ову његову задужбину, родила се идеја да се ту оснује мушки манастир. Према Ј. Поповићу, ово је друга (духовна) престоница српства, са Св. Николајем, одмах после Раса и Св. Саве. Храм је зидан 1927/29. године а звонара до 1930. Конак у дворишту је завршен тек 1955. године уз силно ометање градње од стране ондашњих власти и уз невиђену упорност градитеља.
Културни објекти
У клисури реке Градац и у вези са тим водотоком, постоји више техничких објеката који представљају културолошку и историјску вредност највишег нивоа за ваљевски крај а неки чак и за Србију. Присуство ових објеката чини и клисуру реке Градац пределом изузетних културолошких вредности, поред осталих.
На Градцу је изграђена прва хидроелектрана у Србији и то на простору код самог ушћа у Колубару, са десне стране, на месту некадашње воденице проте Матеје Ненадовића а заслугом његовог унука Мате Ненадовића. То је, у почетку, 1899. или 1900. била монофазна продукција 12 киловата једносмерне струје али већ у рукама новог власника, Светозара поповића који је убрзо, продаје енглеском инжењеру Р. Финију (Finey). Овај је претвара у електрану наизменичне струје уз употребу Францис-ове турбине. Електрана је имала задатак да осветљава северну половину Ваљева – ону на левој обали Колубаре. Још једна хидроелектрана (четврта у Србији) је подигнута 1902. године, уз концесији на локацији Дегурић. Опрема је набављена из Чешке (Прага) и то она, наизменичне струје, од 80 кw. У каснијем периоду ова хидроелектрана је дошла у руке Унковића, те су се обе електране водиле као „Унковића централе“ а ова, у Дегурићу је имала задатак да осветљава јужну половину Вајева – ону на десној обали колубаре. Хидроелектрана у Дегурићу је сачувана и реконструисана уз ремонт машина тако да и данас може да производи струју. Тим културолошким објектом управља угоститељско предузеће „Слога“ које је уз њу изградило и рибњак пастрмке малог капацитета.
Такође постоје и два комбинована млина (водени и електрични погон) у власништву породице Новаковић док је велики Тадића млин, са својим струјним агрегатима и за почетак 20. века, модерном опремом, већ променио намену у рукама нових власника. Сад је угоститељски објекат и пословни простор. У Еко-етно парку је реконструисана и једна ваљарица, која је ту донета са Скрапежа, поводом легенде о постанку имена ваљева од ваљарица. Ипак, нема писаних нити легендарних трагова да је каква ваљарица икада стајала на Градцу или другим речицама око Ваљева.
Занимљива је историја једне воденице поточаре испод Шареног платна (Лелић) која је, око 1949. године, два пута склапана и покривана и оба пута, одмах спаљена до камених темеља а да никад није самлела ни зрно жита. Радило се наводно о освети власнику због издаје двојице скривених припадника равногорског покрета новим властима.